Jubileusz Kapituly Pojednania

Drukuj

…mamy świadomość, że aby budować  jedność narodów  i  rozwijać  wzajemne  stosunki w  duchu  zaufania, należy  przezwyciężyć  dziedzictwo  przeszłości, wybaczyć  sobie  historyczne  krzywdy  i  nieporozumienia, oczyścić  naszą  pamięć oraz  budować  cywilizację  miłości.

List biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania

Kapitula Pojednania Polsko – Ukraińskiego, która w tym roku obchodzi swoje 15-lecie działalności wyłoniła kolejnych Laureatów, których poznamy 09 czerwca 2015 roku.

Uroczystość odbędzie się w Warszawie, w Sali Wielkiej Oficyny w Łazienkach Królewskich o godz. 16.00, której przewodniczyć będzie Abp. Światosław Szewczuk, Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz Abp. Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Będzie to już dziesiąta edycja gali wręczenia statuetek pojednania w 10 rocznicę wspólnego listu biskupów Ukrainy i Polski,  z czerwca 2005 roku, który dopełniono w kilka lat później wspólną deklaracją w 70. rocznicę tragedii wołyńskiej. Są  to bardzo istotne i ważne kroki na drodze do pojednania obydwu narodów, w duchu profetycznych słów świętego Jana Pawła II wypowiedzianych w Przemyślu- „Jakże serdecznie bym pragnął, bracia i siostry, pojednania i prawdziwego braterstwa Ukraińców i Polaków. Dzisiaj dosłownie wszystko,  wzywa do pojednania, braterstwa i wzajemnego szacunku; do szukania tego, co łączy. Wzniecanie dawnych nacjonalizmów i niechęci byłoby działaniem przeciwko chrześcijańskiej tożsamości; byłoby również rażącym anachronizmem, niegodnym obu wielkich narodów.”

 Niech więc podejmowane działania przyczynią się do poszukiwania wartości jednoczących nasze Narody, do budowania wspólnej przyszłości, do twórczego zaangażowania w odbudowanie więzi, odszukiwanie wspólnego dorobku duchowego oraz pogłębienia zaufania i współpracy między narodami. Pojednanie, staje się wtedy miejscem spotkania i odnajdywania w sobie tego co najlepsze.

Kapituła została powołana w 2000r.,  aby wspierać tych, którzy tworzą nowy model stosunków miedzy Polakami i Ukraińcami, i motywować do dalszej wytrwałej działalności poprzez wyróżnianie Nagrodą Pojednania, by stali się przykładem dla młodego pokolenia w procesie zbliżenia i porozumienia między  naszymi narodami. Pierwsza statuetka maku i bławatka, ściśle splecionych w jeden bukiet, została wręczona w Watykanie osobie najbardziej oddanej sprawie pojednania polsko-ukraińskiego Janowi Pawłowi II.

 

Joomla 2.5 Templates designed by Website Hosting